Jak reklamovat zpožděný let?
Získání kompenzace nebo náhrady škody v případě, kdy letecká společnost nereaguje nebo v případě, kdy byla letenka zakoupena skrze přeprodejce nebo cestovní kancelář. Mohlo by se zdát, že se jedná o jednoduchý proces…
Získání kompenzace za zpožděný či zrušený let nebo případně zmeškání návazného letu je proces, který má své zákonitosti a pravidla. V tomto článku se nebudeme věnovat tomu, za jakých okolností nárok na kompenzaci či odškodnění vzniká, ale budeme se věnovat tomu, jak danou kompenzaci nárokovat.
V prvé řadě je třeba vždy vše řešit (nebo se alespoň pokusit řešit) s leteckou společností, které operovala daný let. Leteckou společnost musíte formálně vyzvat a uplatnit u ní případný nárok na kompenzaci či náhradu škody. Vše je třeba učinit v legislativní lhůtě dané země nebo dané oblasti. Pro příklad, lhůta v rámci nárokování kompenzací dle evropské legislativy EC261 je v České republice tři roky, ale požadavek se musí podat na leteckou společnost nejdéle do šesti měsíců od data letu, jinak dle místní legislativy dojde k promlčení dle aktuální judikatury. V Polsku je pro případné uplatnění kompenzace za zpožděný let lhůta dvou let a například ve Velké Británii byla lhůta před Brexitem pět let (pro lety uskutečněné před datem Brexitu lhůta stále dobíhá). Jednoduše řečeno každá země může mít rozdílnou délku lhůt pro uplatnění kompenzací dle svého právního řádu. Aby to bylo ještě trochu složitější, například u náhrady škod za zpožděná zavazadla je lhůta také tři roky, ale uplatnit škodu u přepravce je nutné do 21 dní od data letu, jinak nárokovat nelze…
Jakmile je jasno ve lhůtách a letecká společnost je formálně správně oslovena. V případě, že letecká společnost nárok buď neuzná, nebo, a to je častější jev, se letecká společnost vůbec neobtěžuje s jakoukoliv odpovědí, je k dispozici donucovací prostředek, jímž je soudní řízení a vymáhání kompenzace soudní cestou. Zde je třeba vědět, u jakého soudu je možné kompenzaci nárokovat. Pocit, že jsme v EU a tím pádem je možné žalovat kohokoliv a kdekoliv v EU, je milný. Tedy pro zjednodušení jsou zde tři pravidla, která určují, u jakého soudu či v jaké zemi je možné podat žalobu:
- Místo odletu
- Místo příletu
- Sídlo letecké společnosti
Zde jsou modelové příklady možnosti podání soudních žalob:
- Let Smartwings z Prahy do Hurghady nebo zpět / v tomto případě je možné žalovat v České republice, jelikož letecká společnost má sídlo v České republice bez ohledu na místo odletu či příletu
- Let Lufthansa z Prahy do Frankfurtu nebo zpět / v tomto případě je možné žalovat v České republice, jelikož místo odletu nebo místo příletu je v České republice. Zároveň je možné žalovat i v Německu, jelikož má letecká společnost v Německu sídlo
- Let Ryanair z Londýna do Frankfurtu nebo zpět / v tomto případě je možné žalovat v Německu, jelikož místo odletu nebo místo příletu je v Německu. Zároveň je možné žalovat i v Irsku, jelikož má letecká společnost v Irsku sídlo
- Let Turkish Airlines z Istanbulu do Vídně nebo zpět / v tomto případě je možné žalovat v Rakousku, jelikož místo odletu nebo místo příletu je v Rakousku. Zároveň je možné žalovat i v Turecku, jelikož má letecká společnost v Turecku sídlo (u letu z Turecka se ale řídí tureckým právem a neřídí se evropskou regulací, jelikož let začíná v místě mimo EU a ani letecká společnost nemá sídlo v EU)
Jakmile je jasno, kde v rámci daného letu je místně příslušný soud, už stačí jen maličkost, a to najít si advokátní kancelář, která rozumí právu v letectví (obdobně jako u doktora, dobrý porodník Vám nepomůže s operací tlustého střeva, a tak analogicky ani dobrý rozvodový právník Vám nepomůže v žalobě proti letecké společnosti), a která má advokátní licenci na danou zemi (advokátní kancelář z Čech Vám nepomůže v Německu – pokud pro Německo nemá licenci).
Jakmile je domluvena advokátní kancelář, nic již nebrání správně formálně, u správného soudu a ve správné lhůtě podat žalobu, uhradit veškeré náklady s tím spojené a následně projít soudním řízením až do finálního rozsudku. Zde upozorníme na nákladovou stránku, kdy soudní poplatky za soud mimo Českou republiku jsou násobně vyšší, zároveň v případě prohry, je třeba počítat s tím, že budete platit jak vlastní advokátní kancelář, tak soudní náklady protistrany, kdy se hodnota může vyšplhat do desítek tisíc korun. V případě, kdy je soud úspěšný, tedy byl vyhrán, letecká společnost je skrze soudní rozsudek vyzvána, aby zaplatila, a to jak Vaši kompenzaci, tak Vaše náklady spojené s advokátní kanceláří. V případě výhry by se tedy mohlo zdát, že tímto vše končí... Bohužel, nemusí tomu tak být. Může se totiž stát, že i přes případný soudní rozsudek ve Váš prospěch, letecká společnost nadále ignoruje výzvu k úhradě kompenzace a dalších nákladů.
Pokud se tak stane, je zde další kolo právní a vymáhací mašinérie, a to exekuce. V takovém případě, je třeba si najít exekutora, který Vám pomůže s hledáním majetku letecké společnosti v dané zemi. Ovšem může se stát, že i zde narazíte, protože exekutor zjistí, že v dané zemi žádný majetek letecká společnost nemá. Je pak nutnost podat mezinárodní exekuční příkaz případně si nechat exekuční příkaz připravit pro státy mimo EU. Pak již opravdu nic nebrání tomu, abyste se ke své kompenzaci a vloženým nákladům dostali…
Zdá se Vám proces složitý? Právem… Přestože se dočtete na internetu od všemožných vševědů, jak je nárok na kompenzaci jasný, jak stačí napsat email na leteckou společnost a ona s nadšením vyplatí vše co má, a ještě se omluví… Tak přesně takto to nefunguje. Jak to skutečně funguje Vám zjednodušeně popisujeme výše.
Nicméně, právě proto je tu naše společnost, aby Vám se vším výše popsaným pomohla. Pokud jste v minulosti měli, nebo aktuálně máte pocit, že byste měli obdržet kompenzaci za nekorektně proběhlý let a buď se Vám do toho nechce, nebo už jste se o získání pokusili, ale neúspěšně, pak neváhejte a zadejte Váš let do našeho formuláře Naše odměna je pouze v případě úspěchu, jinak nic neplatíte. Jsme v tomto směru specialisté na trhu, známe lhůty, víme, jaké jsou příslušné soudy, řešíme případy jak v České republice, tak i mimo, a to až do konce, tedy i skrze exekuce a opět jak u nás, tak i v zahraničí. Jsme tu pro Vás, protože:
Passenger rights matters!