Poškozené zavazadlo na letišti - Co dělat?

On-line návod, co dělat na letišti a na co máte nárok při poškození zavazadla. Braňte svá práva! Maximální výše možné náhrady je až 1 220 EUR.

Poškozené zavazadlo na letišti - Co dělat?

Pro začátek si řekněme pár zajímavých faktů ohledně letecké přepravy zavazadel v Evropě. V roce 2017 je očekávání, že přepravní průmysl v oblasti zavazadel přesáhne 4,5 miliardy kusů přepravovaných zavazadel. V tomto směru je pozitivní, že míra nesprávně doručených, či poškozených či ztracených zavazadel celosvětově klesá. Konkrétně pak z 6,53 zavazadla na 1000 cestujících v roce 2015 na 5,73 zavazadla v roce 2016. V Evropě je ale bohužel aktuální trend opačný. V roce 2016 tato míra vzrostla z 7,8 zavazadla na tisíc cestujících na 8,06 zavazadla. Znamená to tedy, že ročně se v Evropě ztratí, poškodí či doručí se zpožděním více než 21,6 milionů zavazadel. V přepočtu na čas je to pak 40ks zavazadel na minutu.     
(zdroj: SITA – čísla vycházejí z měření v rámci komerčních letů)

Z faktů výše plyne, že reálná šance pro každého z nás, kdo cestujeme letecky se zavazadlem, a setkáme se se ztraceným, poškozeným či zpožděným zavazadlem, je tak bohužel vcelku vysoká. A jak Murphyho zákon říká: „Pokud je ještě nevhodnější doba, aby se něco pokazilo, pak se to stane až v ten okamžik.“ Takže si představte stav, kdy letíte s rodinou na dovolenou k moři, sbalíte si plavky, opalovací krémy, toaletní věci, pleny pro děti a prostě vše co potřebujete, přistanete v cílové destinaci… a… zavazadlo nikde… Co teď? Máte se otočit a letět domu, nebo brečet nebo co? Opět staré dobré přísloví říká: “nic není tak horké, jak to na první okamžik vypadá“. Vše se dá řešit a vše se také vyřeší. Nicméně na případy, kdy se jedná o ztracené nebo zpožděné zavazadlo se podíváme v dalších článcích, dnes si popíšeme o trochu méně nepříjemnou situaci než je ztráta zavazadla a tou je, jak řešit poškozené zavazadlo.